Oto kilka żelaznych zasad, których powinniśmy przestrzegać, aby móc się cieszyć obuwiem przez wiele sezonów:
- Używaj buty zgodnie z ich przeznaczeniem.
Bardzo ważne jest, aby zapoznać się ze wskazówkami producenta(jeżeli takich udziela), odnośnie użytkowania obuwia i stosować się do nich. Na przykład: jeżeli zakupiliśmy kozaki z zamszu, powinniśmy być świadomi, że narażanie ich na kontakt z wilgocią czy błotem może spowodować, że się trwale przebarwią lub odkształcą i nie będą nadawały się do dalszego użytkowania. - Nie pierz butów w pralce.
Niestety brudzenie się obuwia jest rzeczą nieuniknioną, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób je czyścić, a jakich środków raczej unikać. Niezależnie od tego, z jakiego materiału buty zostały wykonane pamiętaj, aby nie prać ich w pralce! Długotrwały kontakt z wodą i detergentami może nieodwracalnie zmienić wygląd naszego obuwia. - Susz buty we właściwy sposób.
Kolejnym ważnym punktem okazuje się suszenie obuwia – z pozoru oczywista czynność, jednak wykonywana w niewłaściwy sposób może całkowicie zniszczyć nasze obuwie. Przede wszystkim pamiętajmy, że należy unikać osuszania butów na grzejniku. Prawdopodobnie jest to najszybszy i najbardziej wygodny sposób, jednak zarazem może on przysporzyć nam największych kłopotów. Obuwie powinniśmy suszyć w temperaturze pokojowej, najlepiej wcześniej umieszczając w nich prawidła, żeby zapobiec deformacji. - Pielęgnuj buty regularnie i tylko odpowiednimi środkami.
W zachowaniu trwałości butów bardzo pomocna jest właściwa pielęgnacja. Należy jednak zwrócić uwagę, z jakim materiałem mamy do czynienia, ponieważ zależnie od tego czy będzie to skóra licowa, lakierowana czy może zamsz, środki z jakich będziemy korzystać okażą się zgoła odmienne.
ZAMSZ , NUBUK I WELUR
Ze względu na to, że zamsz jest rodzajem skóry, który bardzo łatwo ulega zabrudzeniom dużą wagę przywiązać trzeba do jego czyszczenia. Skóra pokryta meszkiem zatrzymuje bród pomiędzy włóknami, przez co zwykłą szmatką możemy tylko pogorszyć stan naszego obuwia. Impregnację skóry pozbawionej lica powinniśmy zacząć od przeczesania jej specjalną szczotką, a następnie użyć gumki w celu usunięcia głębszych zabrudzeń. Jeżeli ten etap mamy za sobą, a obuwie nadal pozostaje poplamione czas na czyszczenie na mokro – w lekko zmoczoną cholewkę, używając szczoteczki wsmarowujemy piankę do skór otwartych. Po umyciu całego buta, lekko opłukujemy go ciepłą wodą i wycieramy czystym, suchym ręcznikiem. Obuwie zostawiamy do wyschnięcia, możemy skorzystać z prawideł. Osuszone buty szczotkujemy ponownie, aby uzyskać efekt nowości. Ostateczny etap pielęgnacji polega na zabezpieczeniu skóry – tutaj zastosowanie znajduje spray odżywiający i odświeżający do skór otwartych typu nubuk, zamsz czy welur.
SKÓRY LICOWE I GŁADKIE MATERIAŁY SYNTETYCZNE
Pielęgnację obuwia z materiałów syntetycznych oraz skór licowych zaczynamy od wyczyszczenia butów za pomocą gąbki lub szmatki i ciepłej wody. Po dokładnym usunięciu zgromadzonego na tworzywie brudu, czekamy aż obuwie wyschnie. Następnie można rozpocząć pastowanie - wybieramy pastę dostosowaną do koloru obuwia lub bezbarwną – środek rozprowadzamy szczotką, równomiernie na powierzchni całej cholewki. Po tym zabiegu odstawiamy buty do wyschnięcia. Gdy już są suche przechodzimy do ostatniej części. Przy pomocy miękkiej szmatki polerujemy buty okrężnymi ruchami do czasu aż uzyskają odpowiedni połysk.